Sidebar

21
po, srp

Blogosféra
Typography
Internet je tu už nějakou tu dobu a stále se vyvíjí. Jeho vývoj vidíme pomocí prohlížečů, které se samozřejmě rozvíjejí spolu s ním. Dnes se tedy podíváme na jeden z těch vybavenějších kousků, který v současné verzi 8.50 můžete získat naprosto zdarma.
Úvod

Opera není pouze internetový prohlížeč, obsahuje totiž spoustu dalších užitečných funkcí, je to tedy takový multifunkční nástroj. Můžete v něm nalézt integrovanou RSS čtečku, emailového klienta a IRC klienta. V dnešních beta verzích se objevuje i klient na stahování souborů ze sítí bittorent, tudíž jeho přítomnost můžeme v některé příští oficiální verzi také očekávat.

Prohlížení

S prohlížečem se budete seznamovat jako první. Opera se snaží co nejvíce usnadnit uživateli její ovládání, proto můžete prohlížeč ovládat pomocí myší, klávesnice, mouse gestures a hlasem. Mouse gestures mě velmi zaujala a už bych se bez ní neobešel. Předem nastavenými kombinacemi pohybu myší a kliknutí můžete ovládat základní úkony prohlížeče. Nové okno se otevře, zmačknutím pravého tlačítka, tažením myší směrem dolů a puštěním tlačítka. Po nějaké době tréninku si na tuto funkci zvyknete.

Další velmi užitečnou funkcí jsou záložky. Díky nim nemusíte kvůli každé stránce otevírat nové okno, vše je přehledně v jednom a přepínáte mezi nimi buď klávesovou zkratkou, nebo kliknutí myší či pomocí mouse gestures. Záložky využijete třeba při pomalém internetu, kdy si naklikáte několik adres a pak si jednu stránku prohlížíte, zatímco se ostatní načítají. Pokud něco hledáte, většinou je to na více stránkách a tak pomocí této funkce nemáte zmatek v liště operačního systému, všechny otevřené stránky vidíte v prohlížeči pěkně vedle sebe. Pokud jich je málo, tak vidíte ikonku a název stránky. Pokud máte stránek otevřených mnoho, přehlednost se bohužel ztrácí a vidíte jenom ikonky či pouze záložky (to už musí být opravdu mnoho stránek otevřených). Zde bych uvítal, kdyby šli záložky rozložit na více řádků, jelikož mívám otevřených stránek opravdu mnoho. Nově je přítomno ovládání pomocí hlasu, zatím pouze v angličtině, osobně ho nepoužívám, jelikož se mi pohyby myší stále zdají jako nejrychlejší řešení.

Náhled programu


Prohlížeč Opera se chlubí, že je nejrychlejším prohlížečem na světě. Tento fakt nemohu potvrdit ani vyvrátit. Na internetu už bylo několik testů, někde tento prohlížeč vyhrál, někde ne. Většinou ale vyhrál. Spíše bych jako hlavní faktor viděl rychlost připojení a aktuální zatížení serveru. Prohlížeč až někde na dalším místě.

Opera se snaží držet standardů, což je v některých případech problém. Jak jistě všichni víte, nejrozšířenějším prohlížečem je Internet Explorer, bohužel ten se až tak standardů nedrží. Microsoft se snaží o zavádění svých, takže zde je kámen úrazu. Většina webmasterů musí dělat stránky pro všechny, tudíž hlavně pro explorer. Následující optimalizace pro ostatní prohlížeče je náročná a zákazník už jí ve většině případů nezaplatí, takže jí nikdo neřeší. Tyto stránky pak Opera reprezentuje s různými odchylkami, některé jsou malé, že si jich nevšimnete, jiné jsou natolik veliké, že stránky v tomto browseru nelze prohlížet.

Mezi další zajímavé funkce řadím možnost stránky zmenšit či zvětšit a to včetně obrázků. Lze nastavit i módy v jakých se mají stránky zobrazovat. Buď autorský mód, kde jsou stránky zobrazovány tak, jak si to představoval webmaster, či uživatelský mód, v kterém si můžete nastavit používání barev s vysokým kontrastem, zobrazení se zdrojovým kódem, vypnutí tabulek atd.

Lze jednoduše vypnout zobrazování obrázků, či povolit zobrazování pouze obrázků uložených v paměti. Tato metoda šetří drahocenné kilobyty stažené na pomalých připojeních. Tímto můžete ušetřit i na počítaných linkách.

Opera si standardně pamatuje otevřené stránky. Tato funkce vznikla na počátku, když byla ještě ve vývoji a její stabilita nebyla zrovna vysoká, abyste si při náhodném spadnutí nemuseli pamatovat všechny otevřené stránky a znovu je otevírat. V dnešní době už je stabilita jako u ostatních prohlížečů, tudíž na velmi dobré úrovni, ale stále se najdou stránky, které dokáží prohlížeč shodit (ve většině případů je to úmysl). Já si této funkce hodně cením, jelikož jí využívám ve spojení s nastavenou velkou diskovou cache na cestách s notebookem. Nemusíte mít ale notebook na to, abyste jí taky využili. Pokud máte časově omezené připojení k internetu, můžete toho také využít. Využití je snadné, otevřete si všechny stránky, co si chcete pročíst a shlédnout, po té jak jsou načteny, se můžete odpojit a pak kdykoliv tyto stránky prohlížet offline. Najdou se sice stránky, které takto nelze použít, ale já osobně jich znám velmi málo.

Emailový klient

Tento klient komunikuje všemi nejčastěji používanými protokoly pro elektronickou poštu. Emaily ukládá na disk formou databáze, což se projevuje i na rychlejším vyhledávání zpráv. Bohužel na vyhledávání ve zprávách chybí tlačítko a musíte tedy tuto funkci hledat v menu.

Náhled programu


Kontakty

Samozřejmě, že s emailem jsou spojené i kontakty. Pokud kliknete na daný kontakt, objeví se vám ve vedlejším okně veškerá emailová komunikace. Ke kontaktům lze uložit všechna potřebná základní data. Pokud hledáte nějaký kontakt, je zde možnost rychlého filtru.

Poznámky

Poznámky jsou zde řešeny užitečným způsobem, pokud se vám často stává, že si potřebujete do počítače poznamenat určitý text z webových stránek, Opera tuto činnost řeší elegantně. Daný text si prostě označíte, pravým tlačítkem vyvoláte kontextové menu, kde zvolíte copy to note a máte poznámku uloženou. Opera nabízí i spousty klávesových zkratek, pro tento případ je to ctrl+shift+c. Při dvojkliku na poznámku se otevře stránka ze které je poznámka uložena.

Náhled programu


Stahování

Produkt má v sobě i download manager, díky kterému máte přehled, kde se daný soubor nachází, kolik zabírá místa, odkud byl stahován, informace o rychlosti atd. Samozřejmě je zahrnuta i podpora navázání stahování.

Náhled programu


Závěr

Aplikaci nabízí oproti konkurenci mnoho funkcí už integrovaných, u konkurence se musejí tyto funkce přidávat různými pluginy. Konkurence byla ještě před nějakým časem ve výhodě díky ceně, nyní je i Opera šířena zdarma. Pouze pro technickou podporu je zapotřebí být platící uživatel.

Vzhled lze samozřejmě měnit pomocí skinů, můžete si tedy prohlížeč přizpůsobit dle nálady, nebo nastavit vzhled prohlížeče, který jste používali předtím pro přehlednost. K dispozici je i lokalizovaná verze, neměl by tedy být pro nového uživatele žádný problém začít s tímto produktem. Výčet funkcí zde není kompletní, jedná se o funkce, které mě zaujaly a u konkurenčních produktů chybí, či se musí řešit dalšími aplikacemi. Pokud vám nějaká ze zde zmíněných funkcí chyběla a využijete ji, mohu prohlížeč Opera vřele doporučit.

Odkaz na program: