Sidebar

21
po, srp

Blogosféra
Typography
Dostali jsme se do doby, kdy je internet skoro na každém rohu a objevuje se otázka, jak ho využít? Rychlosti už také pokročily a tak se přímo nabízí možnost multimediálního využití. Jedním z takových využití může být poslech rádia pomocí nejrůznějších programů ve vysoké kvalitě. Pojďme se na pár z nich podívat.
Úvod

K tomu abyste na svém počítači mohli poslouchat internetové rádio moc nepotřebujete, stačí pouze zvuková karta, reproduktory či sluchátka, připojení k internetu (o dostatečné kvalitě) a dostatečně výkonný počítač. Přehrávání těchto rádií není na systémové prostředky moc náročné a tak stačí i starší počítač. Internetového vysílání si všimli i politici, kteří chtějí zavést zákon o placení poplatků za každý počítač, který obsahuje zvukovou kartu a je připojen k internetu, jelikož je tak způsobilý pro příjem internetového rádia a televize.

Pro poslech internetových rádií lze využít, buď specializovaných aplikací, které mají určité výhody nad těmi, co jsou všestranné, nebo těch všestranných, v kterých přehrajete cokoliv, ale nahrávat v nich třeba nelze.

Internetové rádio si vlastně může založit kdokoliv a dát o sobě tak vědět ostatním. Najdou se zde i rádia specializovaná pouze na určitý druh hudby, kterou třeba v klasickém rádiu nikdy hrát nebudou. Proč to tedy nezkusit?

WinAmp

Patří mezi ty všestranné aplikace, tento produkt zná spousta lidí a tak ho není potřeba dlouze představovat. Je to multimediální přehrávač, který si na svém počátku poradil s hudebními soubory, jeho masivní rozšiřování započalo s formátem MP3. Postupně přidával podporu různých video souborů a streamů (internetová rádia a tv).

Právě internetová rádia/tv jsou v programu opravdu povedená. Vyhledávat můžete podle nejrůznějších žánrů a prakticky vždy najdete to co se vám bude líbit. Vyhledávat lze i podle autora, názvu písně atd. Co do obsahu jsou možnosti Winampu nepřeberné.

V dnešní době už není moc věcí, které lze přidat a tak se s novějšími verzemi spíše vychytávají chyby těch starších a snaží se snižovat nároky na hardware vašeho počítače. Pokud zatím nemáte žádný hudební přehrávač přirostlý k srdci, zkuste WinAmp, mohl by to být jeden nástroj na spoustu věcí.

Náhled programu


Windows Media Player

S tímto produktem se asi většina začínajících uživatelů používajících operační systém Windows také setkala, jedná se o všestranný nástroj na přehrávání multimédií. Vlastnostmi je na tom podobně jako WinAmp, akorát je zdarma integrován ve Windows, případně lze lehce doinstalovat do systémů, z kterých byl tento přehrávač odebrán. Ovládání je také velmi jednoduché, a pokud máte česky lokalizovaný systém, tak s vámi produkt komunikuje také česky.

Náhled programu


Pokud tedy chcete přes tento program poslouchat rádio, není nic jednoduššího než využít průvodce. Klikněte tedy na tlačítko Průvodce, v části kde se vám normálně zobrazuje video, by se nyní měla objevit internetová stránka, v ní klikněte v pravém sloupečku na položku Radio Tuner a stačí už vybrat jenom požadovanou stanici. Je zde možnost filtrovat stanice dle žánru, či klíčových slov. V podrobném nastavení lze vyhledávat i podle jazyku, rychlosti, státu v USA atd. Pak stačí kliknout na stanici, kterou si zvolíte a vybrat nabídku přehrát, či přidat rádio do oblíbených stanic, abyste nemuseli příště toto rádio opět hledat.

Jestliže se v seznamu nenachází vaše oblíbené rádio, je zde druhá možnost a to přes menu Soubor, dále Otevřit adresu URL a do políčka vložit adresu, na které rádio vysílá. Pokud ale vysílá na nějakém speciálním portu, nemusí si s tím program poradit.

VLC media player

Je vhodnou alternativou pro tyto všestranné přehrávače. Nepřekvapí a nezaujme tolik svým vzhledem jako svými funkcemi. Oproti předchozím produktům má graficky střídmější rozhraní, což někteří spíše uvítají. Ovládání může být pro začátečníky trochu nepřehlednější a obtížnější, to je dáno spoustou přístupných voleb a možností. Při přehrávání videí a rádií z internetu je také o něco složitější konfigurace než u předchozích, jelikož zde vybíráte jednotlivé protokoly, porty a adresy, což může začátečníka zmást a přijde mu tak program příliš složitý, tím pádem k ničemu. Zkušenější uživatelé tyto vlastnosti spíše přivítají. Nevýhodou je nepřítomnost žádného seznamu rádií, musíte tedy hledat na webových stránkách a pak nastavovat aplikaci. Pro příznivce grafických programů aplikace podporuje skiny, tedy jeho vzhled lze změnit.

Náhled programu


Jak již bylo řečeno, aplikace je spíše určena pro pokročilé uživatele. Není se tedy čemu divit, že zde nenalezneme seznamy rádií. Vše si musíte dohledat a zadat sami, na druhou stranu možnosti zadávání jsou opravdu velké a tak se setkáte jenom s malým počtem rádií, s kterými si tento produkt neporadí. Pokud znáte potřebné parametry rádia, stačí si kliknout v menu na položku File, dále pak Open Network Stream a vyplnit potřebné údaje. Abyste toto nemuseli dělat pokaždé, lze si stanice vkládat do playlistu, takže pro příště můžete používat jenom ten.

iRadio

Jednoduchá česká aplikace pro poslech všech stanic Českého rozhlasu. Ovládání je díky češtině a přiloženému českému manuálu v elektronické podobě naprosto bezproblémové a vhodné pro úplné začátečníky. Pokud vám tedy dostačují stanice Českého rozhlasu, je tento produkt ta správná volba. Zajímavostí je možnost čtení novinek, případně vám program ukazuje i pořad rádia, což je také užitečná vlastnost. Pokud vás stanice omrzí, můžete přehrávat i nejrozšířenější hudební formáty, ale žádné extra nastavení nehledejte.

Náhled programu


XstreamRadio

Jednoduchý program pro poslech a záznam rádií. Aplikace v sobě obsahuje široký seznam rádií z celého světa. Rádia jsou seřazena podle jazyka, v kterém vysílají, takže první vidíte vlaječku a dále následuje název rádia. Je zde i možnost zaznamenávat rádio na disk do formátu MP3, můžete si tak nahrávat své oblíbené pořady či písničky. Můžete využít rychlých odkazů na stránky, ale ty jsou většinou pouze v anglickém jazyce, ale v případě vyhledávání přes Gogole.com to nevadí. U této aplikace mě trochu překvapil požadavek na nejnovější verzi Windows Media Playeru, bez něj se aplikace odmítala spustit. Což je bohužel škoda a působí to neprofesionálně. Po nainstalování Windows Media Playeru už bylo vše v pořádku a aplikace chodila tak jak měla.

Náhled programu


PureRadio

Podobná aplikace jako předcházející, tedy jednoduché ovládání a možnost záznamu rádia. Zde je ale vyhledávání rádií trochu lepší, vybíráte podle státu, či podle zaměření rádia, což zvyšuje přehled v tom jaké rádio si vybrat, nemusíte jednotlivě zkoušet, co na kterém hrají. Vyberete si žánr a program vám nabídne rádia, kde tento žánr hrají.

Náhled programu


jetAudio

Velice zajímavý nástroj od společnosti COWON America, která je známá svými povedenými přenosnými přehrávači iAudio. Jejich hardwarové produkty jsou povedené po všech stránkách, to se dá říci i tomto softwarovém přehrávači. Hned po spuštění vás zaujme grafické zpracování programu, na první pohled jsem měl obavy, že tento přehrávač sice bude dobře vypadat, ale jeho funkčnost tím utrpí. Ale není tomu tak. Okno je sice větší než u konkurenčních produktů, ale za to přehlednější a ikonky jsou větší, což se hodí při vysokém rozlišení monitoru, nemusíte nikde nic hledat, vše je pěkně vidět. Pokud máte rádi úzké lišty, i do této podoby lze program dostat

Náhled programu


Náhled programu


Abyste si mohli přehrát internetové rádio, musíte kliknout na záložku BROADCASTING a v prohlížeči se vám otevře okno internetového prohlížeče, v kterém uvidíte seznam rádií a můžete si vybírat podle jazyku (bohužel čeština chybí) a žánru. Na výběr je skutečně mnoho stanic. Pokud zde nenajdete to, co byste potřebovali, třeba nějaké české rádio, lze ho spustit ručně, stačí najet na ikonku složky a do políčka URL zadat příslušnou adresu.

Krom poslouchání rádia, lze zálohovat vaše originální CD, případně je převádět do jiného formátu pro váš přenosný přehrávač. Dále lze nahrávat audio záznam třeba z mikrofonu, či jiného zařízení, vypalovat audio disky. Program si poradí krom audio souborů i s video soubory a to třeba i s DVD video disky. Dokonce umožňuje konverzi video souborů.

A poslední zajímavostí je, že si můžete vytvořit vlastní rádio, v instalaci se nabízí jednoduchá aplikace, která se o vše postará. Opravdu velice zajímavý a multifunkční nástroj. Poslední senzací je, že produkt je nabízen jako freeware.

Náhled programu


Závěr

Volba přehrávače závisí pouze na vás a vašich požadavcích. Pokud nepotřebujete nějaké speciality a spíše uplatňujete všestrannost, jsou pro vás vhodné nástroje Windows Media Player a WinAmp. Pokud si potrpíte hlavně na poslouchání českého internetového rádia, může být vhodnou volbou iRadio.
Pokud chcete internetové vysílání nahrávat, mohou vám pomoci nástroje, jako jsou XstreamRadio a PureRadio.
Pro pokročilé uživatele, kteří si potrpí na různém nastavování a dolaďování dle svého bych doporučil VLC media player.

Jako vítěze tohoto porovnání bych zvolil jetAudio, který mě překvapil svou funkčností a výbavou. Opravdu stojí za vyzkoušení. Samozřejmě, že existují i další programy a tak pokud používáte nějaký zajímavý produkt, který by zde neměl chybět, zmiňte se o něm v diskuzi.
Pokud chcete poslouchat nějaké české rádio po internetu, tak hledejte na radiotv.cz

Odkazy na zmíněné programy: