Sidebar

25
po, čen

BLOGEE
Typography
Kdo má peníze, může je půjčit tomu, kdo je nemá. Lze tak vydělat mnohem víc než na spořicím či termínovaném účtu v bance. Kdo má naopak problém finance v bance získat, získá je s velkou pravděpodobností v aukci půjček.
Na českém internetu zatím fungují dva půjčkomaty, jeden už téměř rok, druhý od letošního října. Oba vyšly z nápadu, který se zrodil před pár lety ve Velké Británii.

Spoření v bankách už řadu let moc nevynáší, půjčováním vlastních úspor druhým lidem se dají peníze zhodnotit mnohem víc, třeba až o 50 procent ročně. Už 490 Čechů tak investovalo téměř 30 milionů korun včetně mě. Přímé půjčování mezi lidmi probíhá prostřednictvím internetových aukcí vybavených speciálním programem. Uchazeč o půjčku se zaregistruje a dá ostatním vědět, kolik korun si potřebuje půjčit, za jak dlouho peníze vrátí, a popíše důvod, proč úvěr poptává, dále tam nastaví jaké podmínky je schopen akceptovat a proti němu je pak několik investorů, kteří v reverzní aukci nabízejí své finanční prostředky a podmínky. Mezi podmínky může patřit třeba požadavek ručitele na směnce, či dodatečná dokumentace nad rámec nutnosti.

Aktuální seznam aukcí...1/16 probíhajících

Ma základě mé iniciativy správce portálu bankerat již zprovoznil filtry pro vyhledávání konkrétních zájmů investorů, což je pro mnohé vítanou novinkou na které administrátor trávil jisté delší nezvyklé období. Nicméně dnes je to již nádhera vyhledávat v těch stovkách probíhajících aukcí podle vlastních parametrů.

Rizikem je, že tuto cestu mohou volit i lidé, kteří se ocitli v situaci, kdy jim nejsou ochotny půjčit banky, a dokonce ani v některých nebankovních společnostech. Zde to je totiž jejich poslední možnost před případnými lichváři či podvodníky. Sice uvádí čestným prohlášením, že nejsou na ně uvaleny exekuce a jiné, nicméně čestné prohlášení je v současné soudní praxi jen cár papíru bez hodnoty a významu.

Půjčkomaty rozdělují dlužníky do čtyř skupin a do určité míry je prověřují. Dobré je ale vědět, že celé riziko, jak obchod nakonec dopadne, je vždy na investorovi. Tedy na jeho rozhodnutí, na jaký úvěr kývne, zda půjčí několika dlužníkům třeba jen malé částky, nebo vsadí na jednu poptávku. Je to stejné jako investování do akcií, komodit atd. Je velmi důležité zvolit řádné portfolio, kde se rizika rozloží a výsledný plánovaný zisk bude ziskem nikoli ztrátou. Kdo chce v Česku opakovaně půjčovat peníze či úvěry zprostředkovávat, musí mít od letošního roku nově vázanou živnost. Platí to i pro půjčování peněz v internetových aukcích.

Požadavky ale nejsou přísné, v zásadě stačí maturita. Pravidlem nového způsobu půjčování peněz bývá také to, že roční úrokovou sazbu navrhuje samotný dlužník. Půjčkomat pak automaticky vypočítá a zobrazí, kolik peněz přeplatí a jakou sumu musí věřiteli celkově vrátit. Zde se však investor dostává před problém, kdy v případě sporu bude řešit nařčení ze strany dlužníka, že je lichvář, ikdyž to byl právě on kdo nabídl v aukci vysoký úrok. Zde totiž dlužník může u soudu velmi úspěšně oponovat. Ve snaze získat hotovost, jsou přitom někteří lidé ochotni si půjčit za 50procentní i vyšší úrok. Aukce každého uchazeče o půjčku běží zpravidla 21 dnů. Na poptávku přitom může reagovat více věřitelů nebo třeba nikdo.

Pokud nabídky přijdou a dlužník na ně kývne, provozovatel půjčkomatu se postará o uzavření úvěrové smlouvy včetně záruky i celou správu úvěru. U nižších půjček musí dlužník ručit směnkou, kdo si chce půjčit vyšší částku, například 500 tisíc korun, ručí nemovitostí. Výnosy investorů jsou individuální. Zprostředkování úvěru a celá administrativa kolem něj není zadarmo. Provozovatel žije z toho, že inkasuje poplatek od věřitele i dlužníka. Věřitel platí za správu a administrativu úvěru jedno procento ročně z celkové nesplacené částky. Dlužník hradí 3,5 až pět procent z výše úvěru v závislosti na délce splácení.

Když dlužník přestane platit, nastupují tvrdé sankce. Nejprve přijdou upozornění na prodlevu a zpravidla po dvou měsících dorazí dopis se sdělením: "Úvěr se zesplatňuje!"

Dlužník pak musí prakticky okamžitě vrátit celkovou cenu úvěru, tedy půjčené peníze i to, o kolik by během splácení přeplatil. Když částku do stanoveného data nevrátí, vymáhání dluhu se ujme inkasní agentura a případ může skončit i exekucí. Potíže se splácením má zhruba 20 až 22 procent dlužníků.

Každý se může ocitnout v situaci, že potřebuje finanční prostředky. Je nesmyslné si půjčovat, ale současnost a spotřební život mnoha lidí je natolik špatná, že to prostě mnohdy jinak nejde. Jako soukromý investor bych Vás neměl přesvědčovat o tom, že byste si neměli půjčovat peníze, protože tak jdu proti vlastní investici a zisku z půjček. Chci Vám však poradit jak vyřešit například současný problém a v budoucnu přejít na druhý břeh a peníze si nepůjčovat, ale půjčovat jiným. Víte moc dobře, že je to zisková záležitost. Provident vám například půjčí s RPSN 400% a nikdo ho nenařkne z lichvy. Banka půjčuje také s 20% RPSN tedy poměrně vysokým i dlouhodobým zákazníkům. Soukromý investoři mají rádi investice do půjček s RPSN kolem 50%.

Podívejte se na to očima investora, proč je nejlepší investice do půjčky.

Loňské výnosy:

 • Akcie -30% - + 30%
 • Důchodové pojištění: 0,1%
 • Životní pojištění s k.h.: 1-3%
 • Stavební spoření: 3%
 • Spořící účet: 2%
 • Bankovní účet: 1%
 • Termínovaný vklad: 1-3%
 • Cenné papíry: 6%
 • Depozitní směnky: 5%
 • atd.
Vše je skoro stejně rizikové jako investice do půjček. V česku se aukce půjček teprve rozjíždí a mezi zprostředkovateli je poměrně malá konkurence (v současnosti jen 2). Víte, že v aukci půjček nelze, abyste se stali obětí podvodu? Výše půjčky je známa a jediné co musíte udělat pro úspěch máte uvedeno níže. Nikam nevoláte a nikomu nedáváte ani korunu předem. Mezi vámi a přímým investorem je společnost, která se kompletně postará o administraci půjčky. Protože i já jsem investor, tak Vám posílám návod jak být v aukci úspěšnější.

Kdo je v aukci půjček nejvíce úspěšný? Ten
 • kdo je realista a nelže (kdo lže ten krade a jako takového ho dřív nebo později stihne trest)
 • kdo nežádá více než unese (spočítejte si několikrát svoji schopnost splácet i v době kdy nebudete mít práci, či budete nemocní)
 • kdo nabídne investorům nejvyšší výnos a nejnižší riziko
 • kdo zná hodnotu peněz (kdo si je umí vydělat vlastníma rukama)
 • kdo chápe co ho potká, když nebude plnit (pojmy: trest, exekuce, trestní oznámení, bankrot, dopisy, upomínky, pokuty, soudy atd.)
Investoři se perou v aukcích o žadatele s těmito parametry:
 • Ideální výše půjčky: 30-60 tisíc
 • Ideální doba splácení: 24-36 měsíců
 • Ideální úrok: 40-70%
 • Zajištění: ručitel
Jsou velmi rychle rozebráni a je velmi těžké takové získat. Nemá smysl totiž žádat investory s úrokem 10% do nabídky aukce. To je předem bez úspěchu a bez šance. Takové úroky si jděte žádat do banky, stejně dostanete 20%. Investor chce vydělat a moc dobře ví, proč jste do aukce přišli. Jeho prvotním zájmem je zisk a nízké riziko. Váš emotivní výlev je sice taky důležitý, ale většinou se ukáže, že ten člověk je buď psychopat nebo zoufalec. Zoufalci by si půjčovat finance neměli.

Investoři si nevšímají aukcí s těmito parametry:

 • Úrok pod běžnou sazbou banky u půjčky (pod 15%)
 • Doba splácení 48 měsíců
 • Částka nad 100.000,- Kč

Pokud to jednou nevyjde, tak to zkus podruhé s jinými parametry a potřetí a znovu a znovu a snižujte nároky a zvyšujete nabídku. Nikdo však netvrdí, že nemůžete získat daleko více. Je to jen otázkou vaší nabídky. Do aukce můžete dát nejen zajímavý úrok pro investora, ale i zástavu vozidla či nemovitosti či ručitele na směnce. Vždy se zamyslete jako investor a pak vytvořte poptávku. Chtěli byste investovat sami do sebe a do toho co nabízíte? Uvědomte si, že tam nejen poptáváte, ale zároveň soutěžíte s jinými poptávajícími, kteří mohou dát lepší nabídku investorovi a ten se rozhodne pro ni. Vás pak přehlédne nebo už nebude mít zájem dále investovat. Mezi investory jsou jak ti co investují jednorázově, tak opakovaně.

Nezapomeňte taky na pojem Úvěrový podvod, kterého se snadno dopustíte pokud uvedete nepravdivé informace. Moje poslední aukce například skončila podáním trestního oznámení na mladou slečnu, která podala falešné potvrzení od zaměstnavatele.

Pokud neuspějete s půjčkou u banky, přátel a rodiny, zkuste Home Credit, Cetelem....pak už nic jiného. Jsou známy stovky podvodných společností (například seznam a recenze včetně komentářů na http://nebankovnipujcky.blogspot.com) a nemá opravdu smysl být jednou z obětí podvodu.

Tak hodně štěstí jak dlužníkům tak věřitelům a v případě, že budete chtít poradit jak investovat v tomto programu, obraťte se na mne. Uvidíte, že i s rozbitým prasátkem a 10.000,- Kč můžete mít za dva roky 30.000,- Kč.