Sidebar

18
, led

BLOGEE
Typography
Kdo že, cože? Dana Večeřová? Mluvčí Potravinářské komory tvrdí něco, čemu vůbec nerozumí. Bodejď by ne. Je to mladá prdelka prolezlá palmovým tukem, který jí obaluje mozkové buňky.
 
A cože tvrdí: 
 
 „Návrat výrobců potravin od palmového oleje k částečně ztuženým tukům by mohl znamenat zhoršení veřejného zdraví,“
 
Náhrada palmového oleje za slunečnicový nebo jiný rostlinný olej například při smažení je podle ní snadná. Špatně jde ale tento olej nahradit u tzv. strukturních tuků, které jsou součástí například margarínů. Jde sice špatně (ekonomie), ale jde. 
 
Nicméně je zajímavé, že palmový tuk zde s námi není tak dlouho, aby toto mohla tvrdit. Palmový tuk je výdobytkem posledních dvaceti let, kdy začal být nadužíván a zneužíván. Původně se používal do mastiček, ale pak nějací koumáci přišli na to, že jej lze jíst...jenže.
 
„Nejlepší náhradou za palmový olej, kde je jeho přítomnost nutná z technologických důvodů, je palmový olej získávaný z udržitelných zdrojů,“
 
Žádné zdroje nejsou udržitelné, to je jen papírová válka a válka razítek a povolení. V obchodu s palmovým olejem funguje kdejaká mafie a točí se tam stejně velké množství peněz jako v obchodě s diamanty. Kde jsou peníze, tam je korupce a tam začíná a končí "trvale udržitelný" pojem. 
 
Palmový tuk vážně poškozuje zdraví, krajinu a decimuje slabou ekonomii dotčených zemí. 
 
Indonésie hoří téměř neustále, intenzivně se zde palma olejná pěstuje již 30 let. Podobná byla situace jako na podzim 2015 byla i v letech 1997 a 2013. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve řekl, že používání palmového oleje nepředstavuje zdravotní problém, ale problém etický, jenže to mluvil skrze hlásnou troubu svých sponzorů. Podle něj všichni velcí čeští výrobci využívají pouze olej z certifikovaných zdrojů. Jenže certifikovaný zdroj je stejně cenný jako jeho certifikovaná hloupost. 
 
 
Filtry na prodej výrobků bez palmového oleje zavedl například internetový obchod Rohlík.cz. Mixit.cz zase odstranil ze své nabídky veškeré produkty s palmovým olejem. Výrobky s palmovým olejem se neprodávají ani farmářských trzích na pražské Náplavce a na náměstí Jiřího z Poděbrad.
 
Podle ekologického sdružení Greenpeace ale velké společnosti stále nedokázaly garantovat, že potravinářská výroba deštné pralesy neničí. Z testu aktivistů nejhůře dopadly nadnárodní firmy Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a PepsiCo. Výrobky s palmovým olejem od těchto společností jsou přitom zastoupeny ve velké míře i na českém trhu, ať už jde o zubní pasty Colgate, krémy Neutrogena či brambůrky Lay’s. A chcete vidět co tlačíte do svých dětí v podobě oblíbené čokoládové pomazánky? A to té, která patří mezi ty kvalitnější? 
 
 
Snad vám už bude jasné, že tady něco smrdí. Smrdí tady nejvíce ty kecy z úst rádoby obhájců užívání palmového tuku. Jenže on je všude. Myslíte si, že to je normální? Kde byl před 30.ti lety? Český strávník o něm neměl nejmenší ponětí - neexistoval. Od té doby co se dává i do kojeneckých doplňků výživy vzrosla v ČR rapidně nemocnost vztažená ke kardiovaskul. problémům. 
 
 
{jacomment on}
Joomla SEF URLs by Artio