Sidebar

25
po, čen

BLOGEE
Typography

No určitě za to nemůže Lidl, že pavouci lezou na banány, sběrači je sbírají, baliči balí, lodě vozí a nákupčí nakupují a prodavačky pípají.

V nejmenovaném obchodním domě společnosti Lidl v Rosicích jedna překvapená zákaznice zjistila na svých banánech malou zoologickou zahradu, no spíše přežívající rodinku, která sem imigrovala z ekonomicky těžce pokoušené jižní Ameriky.

Do Česka nám z Brazilie v zásilce banánů imigrovala rodinka pavoučků. Ten problém měl kdysi Julius Meinl, Tesco a všichni, kteří se nenažraným českým zákazníkům snaží prodat banány. 

V Lidlu se defacto nic nedělo, nelze ani po inteligenci tamních zaměstnanců očekávat adekvátní reakci. Drobná roztržka mezi vzteklou prodavačkou a zákaznicí, která měla víc štěstí než rozumu. Vyhrožovat idioty z TV Nova, novináři, hygienou nemá smysl. Lidl za to nemůže a je potřeba si uvědomit, že pokud kupujeme přírodní produkty z druhé strany zeměkoule a požadujeme jistou rychlost, čerstvost, tak se k nám hold při tom množství produkce jisté množství zvířátek dostane. Je třeba nepanikařit, ale učinit opatření vedoucí ke snížení rizik. To v Lidlu mohou provést stejně jako v jiných obchodech tak, že při převzetí zásilky a vědomí rizika existence pavoučků banány přeberou, přebalí a poté je dají na pult.

 

Palovčík brazilský (Phoneutria fera), nazývaný banánový pavouk, je druh útočného a jedovatého pavouka, který může být nebezpečný člověku. Žije pouze v tropické oblasti Jižní Ameriky, a proto se nemůže dostat do jiných oblastí jinak, než ukrytý v zásilce banánů dovážených z Mexika a Střední Ameriky. Podle Guinnessovy knihy rekordů z roku 2010 se jedná o nejjedovatějšího pavouka na světě, jehož kousnutí může být bez podání protijedu pro člověka smrtelné. Tělo tohoto pavouka může být až 6 cm velké, přičemž rozpětí končetin takového jedince může dosáhnout až 16 cm. Zadeček je na břišní části světle hnědý se čtyřmi řadami tmavě hnědých teček a dvěma postranními pruhy stejné barvy. Palovčíci jsou převážně vlhkomilní, výjimkou je právě palovčík brazilský, který může obývat i suché lokality. Palovčíci loví podobným způsobem jako slíďáci. Svoji kořist pronásledují, načež se jí zmocní skokem ze zálohy a ochromí ji jedovatým kousnutím. Ve dne se většinou ukrývají v pralesním porostu, protože si nestaví stálé úkryty.

Na mojí arachnofobii je to až moc. Banány se vozí přímo z plantáží, kde je rovnou balí. Pavouk ročně zabije svým jedem na stovky plantážníků. Jako by nestačilo, že jed palovčíka brazilského je nejsilnějším existujícím neurotoxinem, je tenhle druh pavouka navíc dost agresivní. Útočí podobně jako slíďáci, kořist pronásleduje a pak se jí skokem zmocní a ochromí ji kousnutím. Jsou známy případy, že po kousnutí tímto pavoukem zemřeli i lidé, kterým byl podán protijed. A to poměrně nepříjemnou smrtí - ochrnutím dýchacích svalů a zadušením. I ten, kdo nezemře, musí počítat s několikadenními nesmírně silnými bolestmi. Pro muže má palovčík brazilský ještě jedno nepříjemné překvapení. Jeho kousnutí způsobuje tzv. priapismus, tedy dlouhoutrvající (až několik dnů) bolestivou erekci, po níž může následovat i trvalá impotence.

 

{jacomment on}