Sidebar

18
, led

BLOGEE
Typography

V článku o P2P landingové síti Zonky, jsem se trošku rozohnil ze situace investora, tedy mne v systému Bankerat a Prestito. No takže popíšeme co se děje a proč se to děje. Pro mne zase terapie psaním, jak jinak se vysrat z právního státu. 

Nebudu říkat, že jsem nebyl fanoušek Bankeratu a jim podobných. Byl a velký, věřil jsem tomu natolik, že jsem pro uspíšení svého snu investoval volné prostředky do lidí. Nebylo jich zrovna málo a jakože jsem se nechtěl chovat jako lichvář, nabídl jsem jim v aukcích úrok mezi 28 a 32%. Rozložené portfolio lidí, od poměrně jistých až po rizikové. 

screenshot www.bankerat.cz 2016 07 16 14 50 03

Výše vidíte výpis aktuálního stavu z Bankeratu, na Prestitu je to stejné. A kde je problém? První a základní problém všech zde vymáhaných investic jsou lži. Lži dlužníků podložené čestnými prohlášeními. Lži systému o množství nesplácených úvěrů a neschopnost se mezi sebou domluvit a vytvořit společný registr žadatelů. Dlužník totiž vyškemrá na stejný účel ve všech aukcích zároveň stejnou částku, pak během dvou tří měsíců oběhne všechny lichváře na internetu a díky tomu, že investor na Bankeratu byl člověk co chtěl lidem pomoci se pak dočká informace z Insolvenčního rejstříku, že dlužník je v insolvenci a že věřitelům zaplatí možná 30% pohledávek. 

Mohl bych popsat každý jednotlivý případ a každé jednotlivé starosti a strasti u soudů. Následné náklady na vymáhání jsou šílené a po X letech přestali fungovat ku prospěchu dlužníků exekutoři. Ti se totiž mezi mlýnskými kameny zmůžou jen na obeslání bank, zaměstnavatele a tím jejich činnost mnohdy končí. 

Investor pak u soudu vypadá jako zloděj, nebo dokonce vrah, který nemá právo se domoci čehokoliv. Chudáček je ten dlužníček, ten potřebuje ochranu sociálního státu, Policie, soudů a je jeho nezadatelné právo půjčené peníze nevracet. 

Jenže když se podíváte na televizi, tak to vypadá, že půjčují všichni všem, banky za 0% úroky a lidi hamižní po hmotných statcích si půjčují a půjčují a žerou a žerou. Zajímavost jsem ale zažil, neboť jediná z dlužníků, která stále splácí (Prestito systém), tak si prošla insolvencí a ví co to je vděčnost a povinnost se chovat ekonomicky. 

Proto nespornou výhodu má Zonky, neboť tam je investiční riziko kryto analýzou někoho, něčeho, kdo stojí v pozadí a definuje rizikovost skoro bez starosti investora. Kontroluje veškeré dokumenty, historii možná podrobněji než bankovní ústavy. Navíc tam se řeší příběhy. 

Bankerat mne ale naučil kompletně insolvenční zákon a vyplňování přihlášek stejně tak dobře jako účast v orgánech věřitelských výborů a umožnil mi cestování po Krajských soudech celé republiky. Věřitelé k insolvencím nechodí, tedy krom mne, takže si všechno sám navrhnu, odhlasuji, potvrdím a podepíšu. Většinou mi to dá příležitost, těm podvodníkům od srdce říci co si o nich myslím a vidět ty jejich neskutečně neschopné xichty. 

Neinvestujte svoje finanční prostředky v P2P lendingu a pokud už máte tu potřebu, jděte na Zonky a vybírejte nejlepší rating, nebo nejlepší příběhy. Česká lůza a smetí vybírá zdroje na Bankeratu, Prestitu a Benefi. Oni za to nemohou, myslím tím správci, jenže dokud nezačnou pomáhat investorům, tak jim žádný nezbude a tím jejich podníkání končí. Můžete mít statisíce žadatelů, ale pokud nemáte investory, máte jen před barákem hromady žebráků. 

Co mám na mysli pomocí investorům? Nic víc a nic méně, než méně papírování přenášených na ně a větší podporu jak při vymáhání, tak stanovení ratingů žadatelů. Propojit si registry a informovat investory (případ Prestito) o tom, že žadatel dostal před dvěmi měsíci úvěr od někoho jiného, je tady znova, píše ty samé kecy a něco tady smrdí. Oni to neevidují a tím způsobují problémy a starosti investorů a následně jejich odchod. Co dělám dnes? Píšu tento článek a každému, kdo mi jen nadhodí P2P půjčky vysvětlím, jak na mne soudkyně u soudu v Hradci Králové koukala jak na posledního spratka na světě, který se pokouší po té hodné paní domoci, alespoň polovinu toho co jí půjčil. 

Někdo by mohl namítnout, že to je prostě riziková investice, že jsem si sám vybral komu půjčit, že systémy jen zprostředkují, že.....ANO. Mají pravdu, nikdo na ně neplive síru, jen popisuji proč je půjčování lidem nebezpečné a proč je tu moc hráčů a dokud se o své klienty - investory nebudou starat jak o svoje chlebodárce (poplatek za sepsání žaloby, poplatek za vyplnění přihlášky, podepisování desítek papírů, posílání tam a zpátky, registr, bonifikace klientů,....), tak ti nemají co dělat. Na ZONKY mají investoři klídek plaváček. Rating je rating a půjčovat lze skoro po stovkách do stovek projektů dlužníků.