Sidebar

18
, led

BLOGEE
Typography

Obec, město, vesnice, díra uprostřed kopců jménem Chřibská není účastníkem tohoto článku, ale okrajovým zástupcem, který jen dokresluje lesk a bídu, zmar a naději. 

 

Na jednom z kopečků periferie města Chřibská (nevím kdo zajistil té vesnici, kde nic není a nebude, příznak město) stojí opuštěná, chátrající nemovitost. Těch je nejen na kopcích kolem, poměrně dost a zub času si na nich krásně pohrává. Zejména s tím co zbývá. Chřibská se na svých stránkách chátrajícími pozůstatky historie na svých stránkách moc nechlubí, protože se jedná o bolestivou ránu. Ránu, kterou je těžké léčit

Město Chřibská je obklopeno zalesněnými kopci vysokými 426 až 774 metrů, které jsou součásti geografických podcelků Kytlická pahorkatina, Lužický hřbet a Jetřichovické stěny. Jediným vodním tokem je říčka Chřibská Kamenice. Chřibská leží na území Chráněné krajinné oblasti Lužické hory a zčásti, svým západním okrajem, na územích Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce a Národního parku České Švýcarsko. Sestává ze čtyř místních částí Chřibská, Dolní Chřibská, Horní Chřibská a Krásné Pole, které byly do roku 1950 samostatnými obcemi. V současné době má Chřibská 1399 obyvatel.

Dnes jsem se projížděl po okolí a dorazil jsem ke kdysi krásně udržované nemovitosti, která sloužila především dětem, jako dětská ozdravovna. Malebné okolí krásné přírody a neskutečné množství míst, kam lze vyrazit udělalo z místa krásný zdroj dětských zážitků. V noci absolutní tma a ticho. Něco co měšťáci neznají a nikdy znát nemohou. Naprosto čistý vzduch plný zdraví a energie z přilehlého lesa. 

Co však o dnes více než 10 let opuštěné stavbě můžeme říci? Je v majetku pražsko-kyperské developerské společnosti Forte s.r.o., která záměr může či nemusí mít, rozhodně s ním za celé desetiletí nepřišla. Dům o neskutečném množství malých toalet a pokojů se zachovalým přímým teracovým schodištěm chátrá a díky absenci skleněných tabulek kdysi velkých oken si tamní příroda našla stejně jako tamní lůza cestu dovnitř. 

Dva venkovní bazény, prostorný sklep, garáže a samozřejmě množství chatek dnes už absolutně k nepoužití. Nákladnou rekonstrukci bych rozhodně nemovitosti přál a předběžný propočet nákladů se pohybuje kolem 5 milionů, což je bezmála pětinásobek hodnoty nemovitosti. Pokud by se však našel milovník přírody a potřeby bydlet na absolutní samotě, daleko od darmožroutů v klidu a tichu, tam kde když se zhasne, tak je skutečná tma, tak má příležitost. No příležitost, to by se musel barák prodávat. Jenže prodává se? Nebo jen slouží jako investice s plánovanou ztrátou? Za deset let bude mít dům opačnou hodnotu, minusovou.

Chřibská má už svoje "Výsluní" za sebou a snad se najde už konečně někdo s rozumem, kdo nejen této stavbě vdechne poslední šanci ukázat, že se stavěla na déle než dvacet let. 

Nový občanský zákoník udělal z derelikce (opuštění nemovitosti) nesrozumitelný pazmek ve kterém je snadné se vyznat jen spekulantům a podvodníkům. Výsluní není opuštěná nemovitost, byť se tak jeví. Vlastník je znám, je majetný a zajištěný kyperským teplým vzduchem daňového ráje. Co s tím? Nic? Nic nic neznamená.