Sidebar

18
, led

BLOGEE
Typography

Vulgární výrazy někdy nahradí stovky jiných slov, které se snaží vystihnout podstatu věci. Když je někdo "piča, cip, debil nebo blbeček", když někdo leze do prdele druhého tak hluboko až ten dotyčný skřípe zuby, tak to lze popsat zcela bez okolků a výstižně právě generacemi srozumitelnou formou i přes bohatost českého jazyka.

 

Každý majitel webových stránek je podle zákona odpovědný za jeho obsah.  Desítky zpravodajských serverů mažou vulgární výrazy nejen ze svých diskusních fór přímo a bez okolků i s uživatelskými účty. Cílem je odstranit žumpu internetu a poskytnout prostor pro skutečnou diskusi k tématům. 

Dnes jsem si přišel opět o odstranění komentáře na FCB stránkách časopisu Forbes. Redaktorka Forbesu Irena Cápová potřebuje zřejmě změnit zaměstnání, protože jediné co dosud ukázala je prachobyčejný copywriting a PR s prvky absolutního řiťolezectví. Doporučil jsem jí, aby při této sportovní disciplíně použila pomůcku plavců v podobě gumové čepice, která se při první zatáčce v zadku toho komu leze hluboko a hluboko hodí. 

Článek jak uvádí "na 2 minuty čtení" jí určitě dnes vydělal na chleba. "Světový úspěch Jana Řežába: míří do top managementu obří globální firmy"....a pak několik strojových vět o tom co je a co není na panu Řežábovy krásné. Jak tento 30-ti letý mladík vyskočil někam, kam skáče málo lidí. Rovnátko úspěšnosti. No 4 miliardová firma to je určitě úspěch. Ale jak je to možné? Kde je ten úspěch - virtuální nic. Jeho firma nevytváří žádnou hmatatelnou hodnotu. Vyrostla na investici zbohatlíků na internetové bublině, kteří rádi dotují další bubliny. 

Dostal jsem za uši od komentátora na dotaz proč odstraňují příspěvky-komentáře, že nestrpí vulgarity. Nakonec odstranili i ten, kde jsem vulgaritu nepoužil a zdůvodňoval postup. Vytlemený xicht Řežába mne k tomu jen tlačil. Viděl jsem tu obtloustlou Cápovou v prdeli miliardáře a snažil se pochopit ten jeho úškleb. Vulgární výrazy by se neměli používat tak hojně, ale rozhodně je svoboda slova nad tím, že někdo je prostě nemá rád. Já nemám rád lezdoprdelky a pokud k tomu dokáži najít všechny slova, tak je klidně použiji.

Forbes žije jen z toho co vyžebrá právě od těch o kterých píše. A Řežáb si určitě pustí žilou. Forbes se může těšit na další zdroj financí do reklamních bloků a sloupečků za ten sprostoduchý PR. 

K čemu jsem se nicméně vyjádřil? K tomu, že úspěch člověka nelze měřit penězmi a už vůbec ne tím, že zaměstnává desítky lidí. Zaměstnává programátory, tedy rozhodně ne ty co mají problémy s hledáním práce. Řežáb je typ novodobého zbohatlíka vytvářející fiktivní a virtuální hodnoty. Tak jak rychle vystoupal může rychle klesnout a za ním zůstane jen analýza návštěvnosti a klíčových slov na Facebooku. 

Úspěšnost je podle Forbesu co? Syslení virtuality? Nejsem závistivý, přeji i Řežábovi jeho kariérní postup a to co umí. Třeba až jednou vdechne život nějakému bezdomovci do žil a to zcela nezištně, opakovaně a s radostí a bez účasti peněz, až se mu narodí první, druhý, třetí potomek a pochopí smysl života, tak OK. Zatím je mezi miliardáři cucák, co má palec od nohy v puse využívá prostředků a zdrojů, které nejsou jeho. 

Forbesáci naučte se psát tak, že nepolezete do prdele. Pak nebude třeba vulgarit.